Gå till innehållet
Vinnarbilden i Wildlife Photographer of the Year People’s Choice Award.

Vinnarbilden i Wildlife Photographer of the Year People’s Choice Award.

Folkets vinnare i Wildlife Photographer of the Year

I år var det en bild som verkligen visar upp närnaturen som vann i den allmänna omröstningen av Wildlife Photographer of the Year.

Bilden, som ni kan se här ovan, är döpt till ”No Access” och togs av den brittiske fotografen Ian Woods precis när en grävling vandrar förbi och tittar upp mot en grävlingsgraffiti i St Leonards-on-Sea, England.

– Ians felfritt tajmade bild ger en unik inblick i naturens samspel med människans värld och understryker vikten av att förstå stadens djurliv. Hans enastående fotografi är en kraftfull påminnelse om att den lokala naturen och djurlivet, som ofta finns precis utanför våra hem, kan inspirera och fängsla oss, säger Douglas Gurr, chef för Natural History Museum, som hanterar tävlingen.

En mörkare sida bakom bilden

Ian Woods hade följt rävars och grävlingars rörelser i staden under en tid innan han bestämde sig för att sätta upp ett litet gömsle och försöka fotografera en grävling.

– Den översvallande kärleken som folk visat för grävlingen sedan mitt foto nominerades till People’s Choice Award har varit helt överväldigande, säger Ian Woods.

Men han berättar också att det finns en mörkare sida av bilden. Snart kanske det inte finns kvar några grävlingar på landsbygden längre.

– Jag bor på landsbygden i Dorset där jag har ett uppdrag att förbättra livsmiljöerna för en mängd olika vilda djur och växter. Avlivningen av grävlingar – som fortfarande pågår – har decimerat antalet grävlingar och jag är rädd att om inte avlivningen stoppas kommer vi bara att få se grävlingar i stadsmiljöer i flera delar av England. Min förhoppning är att den här bilden ska öka medvetenheten om de skadliga effekterna av grävlingsutrotningen och bidra till att driva på för en förändring.

Övriga bilder som fick ett hedersomnämnande i tävlingen

Tornuggla som flyger ut ur en lada.

Tornuggla som flyger ut ur en lada.

Bilden “Whiteout” med en hermelin som spanar in vinterlandskapet.

Vulkanen Villarrica i Chile med moln upplysta av utbrottet i bilden “Earth and Sky”.

Källa: Natural history museum

Bilden “Whiteout” med en hermelin (nere till vänster) som spanar in vinterlandskapet.


De fem bilderna kommer att visas både online och på de interaktiva röstningsskärmarna i flaggskeppsutställningen på Natural History Museum i London fram till den 29 juni 2025.
Wildlife Photographer of the Year belyser inspirerande och betydelsefulla berättelser från den naturliga världen för att skapa förespråkare för vår planet. Den årliga tävlingen för amatör- och yrkesfotografer i alla åldrar från hela världen använder fotografins unika känslomässiga kraft för att koppla samman människor med naturen.

“Spiked” – honungsgrävling som varit lite väl närgången med ett sydafrikanskt piggsvin.


Bilderna i den sextioförsta tävlingen bedöms för närvarande av en internationell expertpanel. Vinnarna kommer att tillkännages vid nästa årliga prisceremoni som äger rum på Natural History Museum i London i oktober 2025.

Källa: Natural History Museum

Mer att läsa